Granice mojego języka są granicami mojego świata
W dzisiejszych czasach chyba nikomu nie trzeba mówić, jak ważna jest nauka języków obcych, które są naszą przyszłością i jak już w XX wieku głosił wybitny austriacki filozof –Ludwig Wittgenstein – otwierają nam bramy na świat. W myśl tej zasady, 29 września uczniowie klasy II A i II D naszego liceum, pod opieką p. prof. N. Pawluk, J. Pudłowskiej, J. Patkowskiej i J. Korneluk, pełni entuzjazmu udali się do Lublina, na organizowane przez UMCS Hieronimki.
Czwarta edycja projektu organizowanego w ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS, odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza. W auli wykładowej, gdzie mogliśmy poczuć klimat tego, co nas czeka już za 2 lata, wszystkich przywitały władze uczelni, przedstawiając harmonogram dnia oraz zaproszonych gości. Pierwsze wystąpienie, którego wysłuchaliśmy dotyczyło roli języków obcych w kontaktach samorządowych i zostało wygłoszone przez p. Joannę Szeląg, absolwentkę uczelni oraz byłą asystentkę europosła Mirosława Piotrowskiego. Prelegentka chętnie dzieliła się z nami swoimi doświadczeniami w pracy tłumacza, zabawnymi anegdotami i udzieliła kilku wskazówek osobom, które również wiążą swoją przyszłość z językami obcymi. Po tym niezwykle inspirującym wykładzie mieliśmy okazję wysłuchać mini-recitalu studentki lingwistyki stosowanej i jazzu – Karoliny Kosior. Zaprezentowała nam 3 piosenki - 2 covery w języku angielskim i francuskim oraz piosenkę po polsku, własnego autorstwa. Po występie okraszonym gromkimi brawami mieliśmy chwilę przerwy. Uczniowie skorzystali z okazji i zwiedzali budynek uczelni. Drugim wykładem, którego wysłuchaliśmy, był wykład dr Krzysztofa Kotuły – Czy komputery zastąpią kiedyś człowieka? O tłumaczeniu maszynowym słów kilka. Ta ciekawa prelekcja, popierana licznymi współczesnymi przykładami i filmikami, wszystkim się podobała i wiele nas nauczyła. Po wykładach, podzieleni na dwie grupy, uczestniczyliśmy w przygotowanych przez studentów i absolwentów lingwistyki warsztatach językowych. W zajęciach wszyscy aktywnie braliśmy udział, współpracując w grupach. Rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki. Oprócz wspaniałej zabawy były przewidziane także atrakcyjne nagrody.
Wieczorem, w świetnych humorach wróciliśmy do Hrubieszowa, mając nadzieję na powtórkę za rok. Być może, niektórzy z nas, za kilka lat staną się studentami tej uczelni i przywitają naszych młodszych kolegów w roli organizatorów...
Tekst opracowała: Agnieszka Sałęga
Artykuły najbardziej popularne
Sukcesy i osiągnęcia
Międzynarodowy sukces uczennic Staszica!
Już po raz drugi uczennice Staszica wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Puszkinowskim „Что в имени тебе моём?” organizowanym przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania językiem i literaturą rosyjską .
Więcej…Zawody sportowe
Sukces uczennic Staszica – 4 miejsce w Polsce!
W czwartek 19 września 2019 r. na stadionie lekkoatletycznym im. Michała Barty przy I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kołobrzegu odbył się Finał Ogólnopolski Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej roku szkolnego 2018/2019.
Więcej…Ogłoszenia
Zapraszamy rodziców na spotkania
Zebranie z Rodzicami odbędzie się 9.09. 2019 r. (poniedziałek)
- kl. I i II o 16.30 – z wychowawcami
- kl. III o 15.30 - z wychowawcami, o 16.30 z dyrektorem (osoby wybrane do organizacji Studniówki)
Uroczystości, wydarzenia
Zajęcia integracyjne
W trosce o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa od pierwszych dni września szczególną troską otaczamy tych, którzy rozpoczynają naukę. Trwają zajęcia integracyjne klas pierwszych, które wpisały się już w tradycję naszej szkoły. Działania integrujące stanowią ważny czynnik szeroko rozumianych oddziaływań wychowawczych. Zajęcia mają pomóc młodzieży zaadoptować się do nowych warunków w nowej szkole i klasie, w integracji z grupą.
Więcej…