Krótka historia przyjaźni

W hrubieszowskim gimnazjum przed wojną zgodnie żyła młodzież różnych kultur i wyznań. Rozkwitały przyjaźnie, młodzieńcze fascynacje, a nawet miłości, dla których nie było żadnych barier.
Wojna, niestety zmieniła oblicze małego, przygranicznego miasteczka. Żydzi, którzy ocaleli, wyjechali z kraju. Hrubieszów jednak, na zawsze pozostał najbliższy ich sercu, dlatego po latach, w 1989 r., przybyła delegacja Ziomkostwa Hrubieszowian w Izraelu (Chaim Nawon, Mordechaj Horowitz, Shalom Omri, Jakob Eckstein), aby odbudować kontakty polsko – żydowskie. Pięknie o tym powrocie „do kraju lat dziecinnych” i o relacjach w polskiej szkole pisał Shalom Omri we wspomnieniach zatytułowanych Mój rodzinny Hrubieszów (fragmenty zawarte w monografii szkoły wydanej z okazji jubileuszu szkoły: 90 lat Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie).
Z inicjatywy Ziomkostwa nawiązana została niezwykle cenna nić współpracy między Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica i szkołą Kiriat Sharet w Holon. Inicjatorem i „duszą” tego przedsięwzięcia jest od lat Shalom Omri. O tym, jak ważne są te kontakty dla obu stron, świadczy korespondencja Zarządu Ziomkostwa, skierowana do Jego Świątobliwości Jana Pawła II z prośbą o błogosławieństwo dla Hrubieszowa z okazji 600 – lecia istnienia miasta, w której wspominane są spotkania licealistów z młodymi Izraelczykami. Spotkania polsko – izraelskie w murach hrubieszowskiego liceum tchną entuzjazmem, świeżością i młodością. Uczestniczy w nich nowe pokolenie, które traumatyczne doświadczenia II wojny światowej zna tylko z historii. Program szkolny wiele miejsca poświęca zbrodniczym systemom totalitarnym XX wieku i współczesnym niebezpieczeństwom, na jakie narażony jest świat, w przekonaniu, że „pamiętać” znaczy „ocalić swą tożsamość”. Młodzi ludzie chcą znać przeszłość i pamiętać o niej, ale przede wszystkim żyć przyszłością i czynić ją lepszą. Mimo odmienności kulturowych niewiele ich różni. Słuchają podobnej muzyki, korzystają ze zdobyczy cywilizacji, łączą się ze światem przez Internet, znają języki obce. Są otwarci i odkrywają siebie w poznawaniu odrębności innych.
    Te historyczne już spotkania między Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica a szkołą Kiriat Sharet mają ogromne wychowawcze znaczenie. To wspaniały przykład budowania przyjaźni, oparty na szlachetnych wartościach ogólnoludzkich. Chcemy wspólnie trwać przy tych wartościach, ucząc młode pokolenie szacunku i tolerancji dla innych.

Odsłony: 3880

Sukcesy i osiągnęcia

Międzynarodowy sukces uczennic Staszica!

Już po raz drugi uczennice Staszica wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Puszkinowskim  „Что в имени тебе моём?”  organizowanym przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania językiem i literaturą rosyjską .

Więcej…

Zawody sportowe

Sukces uczennic Staszica – 4 miejsce w Polsce!

W czwartek 19 września 2019 r. na stadionie lekkoatletycznym im. Michała Barty przy I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kołobrzegu odbył się Finał Ogólnopolski Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej roku szkolnego 2018/2019. 

Więcej…

Ogłoszenia

Zapraszamy rodziców na spotkania

Zebranie z Rodzicami odbędzie się 9.09. 2019 r. (poniedziałek)

- kl. I i II o 16.30 – z wychowawcami

- kl. III o 15.30  - z wychowawcami, o 16.30 z dyrektorem (osoby wybrane do organizacji Studniówki)

 

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

W trosce o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa od pierwszych dni września szczególną troską otaczamy tych, którzy rozpoczynają naukę. Trwają zajęcia integracyjne klas pierwszych, które wpisały się już w tradycję naszej szkoły. Działania integrujące stanowią ważny czynnik szeroko rozumianych oddziaływań wychowawczych. Zajęcia mają pomóc młodzieży zaadoptować się do nowych warunków w nowej szkole i klasie, w integracji z grupą.

Więcej…