„Witaj Rosjo! 2019”
„Witaj Rosjo! 2019”
- o naszym udziale w programie edukacyjno-kulturoznawczym słów kilka…
W sierpniu br. roku delegacja młodzieży z Polski, w składzie: Marta Kuraszko z Hrubieszowa (uczennica naszego liceum), Sofia Borodina z Warszawy, Krystyna Goroszko z Terespola, Wiktor Nowaszczuk z Bielsko-Białej i Michał Sydorenko z Rzeszowa, pod moją opieką, uczestniczyła w programie „Witaj Rosjo! 2019”. Był to tygodniowy pobyt w Moskwie, a propozycję wyjazdu otrzymali uczniowie, którzy zostali tegorocznymi laureatami lub finalistami różnych konkursów związanych z językiem rosyjskim. Była to nagroda za ich wysiłek, trud włożony w przygotowywanie do zmagań i osiągnięte wyniki. Koszty wyjazdu i pobytu całkowicie pokryło Rosyjskie Ministerstwo Edukacji przy pomocy i pośrednictwie Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie oraz Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej.
Nasza przygoda rozpoczęła się od dwugodzinnego lotu z Warszawy do Moskwy. Na lotnisku „Szeremietiewo” ciepło i z uśmiechem powitali nas Daria Tsuprik i Jewgenij Sabitov. Razem z grupą młodzieży z Kanady i Mongolii zostaliśmy przywiezieni do czterogwiazdkowego hotelu „Astrus”, który na tydzień stał naszym domem. Ogółem uczestników było 350 z 40 państw. Pierwszego dnia każdy kraj miał w ciągu kilka minut zaprezentować swoją kulturę swojego kraju. Różne formy i sposoby prezentacji - począwszy od krótkich filmików, tańców, fragmentów piosenek, prezentacji strojów narodowych po kuchnie narodową, pyszny poczęstunek, upominek czyli festiwal pod tytułem – „Cały świat na wyciagnięcie dłoni”. Była to niesamowita wirtualno-intelektualna podróż po całej planecie – Cypr, Australia, Malezja, Meksyk, Katar, Niemcy, Białoruś, Syria, Armenia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Izrael…
Każdy dzień był szczegółowo, co do minuty, zaplanowany i przemyślany. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy, energii i siły naszych przewodników i opiekunów grup. Codziennie, po pysznym śniadaniu, wsiadaliśmy do autokarów i wyruszaliśmy w trasę. Zwiedzaliśmy i poznawaliśmy historię danego miejsca lub obiektu, różne wydarzenia związane z nim. Dowiedzieliśmy się o życiu władców tego ogromnego kraju jak i o zwykłych jego mieszkańcach, ich tradycjach i obyczajach. Jeździliśmy również do pobliskich miejscowości taki jak Sergijew Posad i Kołomieńskie. Podczas tygodniowego pobytu zobaczyliśmy: Kreml, Plac Czerwony, Sobór Wasyla Błogosławionego, rezydencje ostatniego cara z rodu Romanowych, Zbrojownie, świątynie Kremlowskie, Ławrę Troicko-Sergiejewską, Muzeum Kosmonautyki, Galerię Tretiakowską, Uniwersytet Przyjaźni Narodów, Muzeum Zwycięstwa… Dowiedzieliśmy się o faktach, związanych z nimi, liczbach, warunkach powstania i funkcjonowania wyżej wymieniowych obiektów. Obiad zazwyczaj jedliśmy w lokalnej sieci restauracji „Mu-mu”. Posiłki były trzydaniowe i obowiązkowo gorąca herbata. Każdego wieczoru spotykaliśmy się w sali konferencyjnej hotelu, na przygotowane zajęcia, warsztaty praktyczne, gry, zabawy kreatywne. W czwarty dzień pobytu odbył się test wiedzy o Rosji - wspólnie drużyną z Kataru zajęliśmy 5 miejsce na 40 możliwych . Nie zabrakło również spotkań z słynnymi i ciekawymi ludźmi, były projekcje filmów i dyskoteka. Zawiązały się przyjaźnie i znajomości – panowała atmosfera otwartości i życzliwości. Młodzież, nawet po intensywnym dniu zajęć, wciąż miała ochotę na rozmowy, żarty, wspólną imprezę. Mieszanka kulturowa była niczym siła napędowa do konwersacji i dyskusji na różne interesujące tematy i zagadnienia. Wspólnym czynnikiem był język rosyjski. Nikt nie bał się popełnić błędu, poćwiczyć, udoskonalić „swój” rosyjski, wyrażając poglądy i emocje. Nie było tu miejsca na nudę i przysłowiową „rutynę”. Tym trudniej było się żegnać. Łez wzruszenia na twarzy wielu uczestników nie sposób było nie zauważyć. Zgodnie stwierdziliśmy, że pobyt w Rosji i wspaniali Gospodarze zostaną w naszej miłej pamięci na zawsze.
Dziękujemy pomysłodawcom i organizatorom tej podróży, a znajomość języka rosyjskiego i wycieczkę do Moskwy polecamy każdemu!
Opr.: Neonila Pawluk
Artykuły najbardziej popularne
Sukcesy i osiągnęcia
Międzynarodowy sukces uczennic Staszica!
Już po raz drugi uczennice Staszica wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Puszkinowskim „Что в имени тебе моём?” organizowanym przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania językiem i literaturą rosyjską .
Więcej…Zawody sportowe
Sukces uczennic Staszica – 4 miejsce w Polsce!
W czwartek 19 września 2019 r. na stadionie lekkoatletycznym im. Michała Barty przy I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kołobrzegu odbył się Finał Ogólnopolski Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej roku szkolnego 2018/2019.
Więcej…Ogłoszenia
Zapraszamy rodziców na spotkania
Zebranie z Rodzicami odbędzie się 9.09. 2019 r. (poniedziałek)
- kl. I i II o 16.30 – z wychowawcami
- kl. III o 15.30 - z wychowawcami, o 16.30 z dyrektorem (osoby wybrane do organizacji Studniówki)
Uroczystości, wydarzenia
Zajęcia integracyjne
W trosce o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa od pierwszych dni września szczególną troską otaczamy tych, którzy rozpoczynają naukę. Trwają zajęcia integracyjne klas pierwszych, które wpisały się już w tradycję naszej szkoły. Działania integrujące stanowią ważny czynnik szeroko rozumianych oddziaływań wychowawczych. Zajęcia mają pomóc młodzieży zaadoptować się do nowych warunków w nowej szkole i klasie, w integracji z grupą.
Więcej…