Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

Śladami Powstania Listopadowego


17 listopada głodni wiedzy humaniści z klasy III e w składzie: Sławek Folusz, Magda Janiec, Kuba Kasprowicz, Magda Sokół, Maciek Szkalej i Paulina Zielińska wraz z sorką Agnieszką Jamroż wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Warszawy. Spędziliśmy cały dzień w towarzystwie pana Szymona Niedzieli, przewodnika z Muzeum Powstania Warszawskiego, (dobrego już znajomego, nawiasem mówiąc, który gościł w naszej szkole we wrześniu br. z okazji 75 rocznicy Powstania Warszawskiego) podążając śladami Powstańców Listopadowych.
Pierwszym miejscem, w którym się znaleźliśmy, była Olszynka Grochowska, gdzie 25 lutego 1831 r. rozegrała się jedna z decydujących bitew powstania. Przy pomniku bitwy staraliśmy się odtworzyć jej przebieg przypominając stosunek sił obydwu stron, warunki walki i zastosowane rodzaje broni. Podczas wędrówki wzdłuż alei stworzonej z głazów upamiętniających ważne dla Powstania postaci wojskowych i polityków uświadomiliśmy sobie wysiłek tych ludzi i ich zaangażowanie w sprawę. Następnie udaliśmy się do Łazienek, gdzie miały miejsce dramatyczne wydarzenia Nocy Listopadowej; wyobrażaliśmy sobie atak spiskowców na Belweder - siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były: Arsenał oraz Reduta nr 56 na Woli dzielnie broniona przez gen. Józefa Sowińskiego, podczas rosyjskiego szturmu na Warszawę w dniu 6 września 1831 r. Starając się wczuć w atmosferę tamtych wydarzeń przywoływaliśmy źródła historyczne i utwory poetyckie poświęcone powstaniu. Dzięki zaangażowaniu naszego przewodnika mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii Polski.
Całość sfilmował nasz kamerzysta Maciek Szkalej. Mamy nadzieję, że film przyda się kolejnym pokoleniom humanistów naszej szkoły.

Magdalena Sokół
Powrót