Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

Spotkanie z absolwentem naszej szkoły Panem prof. Lechem Banachem 08.05.2008

07.05.2008 roku odbyło się w HDK kolejne z cyklu spotkań uczniów Zespołu Szkół nr 2 ze sławnymi absolwentami szkoły. Gościem był Pan prof. Lech Banach,  który ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w roku 1968. W 1974 roku uzyskał dyplom lekarza (Akademia Medyczna w Lublinie), a w 1984 roku doktorat, natomiast w 2000 roku tytuł profesora. W latach 1985-1987 pracował w Centralnym Szpitalu w Kitwie (Zambia) jako patolog. Od roku 1987 jest wykładowcą w Zakładzie Patologii i Cytologii Klinicznej w RPA. W latach 2001-2003 był organizatorem wielu konferencji w dziedzinie informatyki medycznej Komisji Ekonomicznej Narodów Zjednoczonych dla Afryki, Adis Abeby oraz Etiopii. Jest autorem 30 publikacji naukowych, uczestniczył w około 35 międzynarodowych konferencjach.

 Nasz Szanowny Gość udzielił niezwykłej „lekcji”, która poszerzyła wiedzę uczniów oraz pozwoliła przyjrzeć się Republice Południowej Afryki, nie za pomocą „suchych” notatek encyklopedycznych, ale z ust mieszkańca tego państwa, który zna panujące tam realia najlepiej. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą prezentację związaną tematycznie z Afryką, znalazła się również chwila na krótką lekcję języka angielskiego z Panem profesorem.

„Świat jest książką i ci, którzy go nie poznają, przeczytali tylko jedną stronę…”-to doskonały komentarz do minionego wydarzenia, bowiem dzięki temu spotkaniu szczerze można przyznać, że mamy za sobą już spory fragment tej życiowej lektury. Jesteśmy dumni, że kariera naukowa tak wspaniałego człowieka, jak Pan prof. Lech Banach, rozpoczęła się właśnie w murach naszej szkoły.

 Małgorzata Rydel

kl. II „f”Powrót