Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest sobota, 19 października 2019 r.
 

 

WYSTAWA

Wstępne rozmowy o ekspozycji w naszej szkole zostały podjęte. Dyrektor Alicja Borkowska wczoraj tj. 3 listopada spotkała się ze Stanisławem Piro w Domu Kultury w Werbkowicach gdzie prezentowane są obecnie prace młodego rysownika Piotra Drożdżaka, tworzącego pod opieką artystyczną Mistrza.

ARTYSTA, FILOZOF, ERUDYTA -  Stanisław Paweł Pyra – Piro

 Znał i przyjaźnił się z prof. Wiktorem Zinem – „byliśmy kolegami szkolnymi. Uczyłem się z profesorem w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie w latach 1938-39.”

Notka o artyście.

 Stanisław Paweł Pyra - Piro. Urodził się w dniu 8 maja 1925 r. w Czerniczynie.

 Od 1964 roku zajmuje się metaloplastyką, złotnictwem, rysunkiem, malarstwem, grafiką, sztuką konceptualną i poezją. Wykonał ponad dwanaście tysięcy rysunków, ponad czterysta obrazów, ponad trzysta rzeźb. Wraz z synami, Grzegorzem i Łukaszem, prezentował swoje prace złotnicze na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w kraju i za granicą. Podczas czteroletniego pobytu w USA (1997-2001) napisał ponad tysiąc dwieście wierszy; opracował technologię zdrowia i sprawności "Faust".

Wziął udział w konkursie poetyckim im. Stanisława Ciesielczuka z okazji 600-lecia miasta Hrubieszowa i otrzymał nagrodę specjalną za poemat "Hrubieszów".


 Stanisław Piro  - filozof z głębią. Z urodzenia rysownik. Prezentuje wewnętrzny, baśniowy świat z fragmentami pejzażu, natury, drzew czy mitycznych budowli. Rysunki, mistrzowsko kreślone piórkiem lub innym, sobie tylko znanym narzędziem, traktuje również jako rodzaj medytacji, modlitwy i wewnętrznego wyciszenia, mogą służyć za ilustracje poetyckich tekstów, być uzupełnieniem słów poety i świetnie wpisywać się w tradycję szeroko pojętej artystycznej ilustracji. Stanisław Piro, stara się budować poetycki pomost między kulturami Wschodu i Zachodu, posługując się swoistym językiem rysunku.

Podczas indywidualnej wystawy Stanisława Piro w BWA Galerii Zamojskiej zrodził się pomysł seansów rysunkowych. Przedsięwzięcie ma charakter edukacyjno - twórczy. Polega na współtworzeniu kompozycji rysunkowych przez Mistrza i uczestników seansów rysunkowych.

-Aktywność twórcza młodych pasjonatów rysunku pod mecenatem Stanisława Piro stymuluje, często ukryty, rozwój talentu - to także unikalne  przeżycie psychologiczne i ciekawa alternatywa dla uzdolnionej młodzieży i uzupełnienie edukacji estetycznej - mówi Jerzy Tyburski dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska.

Artyście Stanisławowi Piro został przedstawiony uzdolniony, młody rysownik Piotr Drożdżak.

 - Zapoznałem się z jego kilkunastoma pracami i skonstatowałem, że Piotr ma wyjątkowo wielkie zdolności rysunkowe, po kilku seansach rysunkowych przekonałem się, że ma on też ogromne zdolności opanowywania nowych technik plastycznych. Kolejne seanse dały mi podstawę do wyrażenia opinii, że Piotr Drożdżak jest genialnie uzdolnionym "urodzonym artystą", który w wieku 24 lat , jako rysownik- samouk, tworzy niepowtarzalne, wspaniałe dzieła - nie kryje zachwytu nad odkrytym talentem Stanisław Pyra-Piro, który podjął się jego opieki artystycznej.


Piotr Drożdżak (poniżej na zdjęciu) urodził się w 1987 roku w Hrubieszowie. Zdiagnozowano u niego autyzm. Młody rysownik posiada niemal fotograficzną pamięć i jak się okazuje, potrafi ją doskonale wykorzystać w pracy twórczej. Niemal ze 100-procentową dokładnością przenosi zaobserwowaną rzeczywistość na papier.
Powrót