Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

SPOTKANIE Z PROF. FRANCISZKIEM ZIEJKĄ

            21 października z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego odbyło się spotkanie z Prof. Franciszkiem Ziejką. Jeszcze kilka lat temu pełniący funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziś, jak sam o sobie mówi, stypendysta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wygłosił wykład W tej Katedrze bije serce Polski.

            W obszernym wstępie Prof. Ziejka opowiedział o najważniejszych faktach ze swojej biografii. Mówił też o fenomenie polskiej tożsamości narodowej, która pomogła Polakom przetrwać niewolę. Sam wykład stanowił rozwinięcie i uzupełnienie tego zagadnienia w związku z rolą, jaką w historii Polski przyszło odegrać Katedrze na Wawelu. Słuchacze dowiedzieli się, co pisali o Katedrze na przestrzeni dziejów historycy, pisarze, poeci w kraju i za granicą. Prelegent opowiedział również o losach samego gmachu kościoła oraz o pochowanych w jego murach królach, wieszczach, biskupach, rektorach Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych zasłużonych Polakach.

            Po wykładzie przyszła chwila na pytania słuchaczy i wtedy ks. proboszcz zapytał, czy były plany przeniesienia na Wawel bł. Jana Pawła II. Profesor rzeczowo odpowiedział - papież musi spoczywać w Watykanie - a potem przez kilkanaście minut bardzo interesująco wspominał swoje   spotkania z Papieżem - Polakiem, tematy rozmów. Opowiedział również, w jaki sposób udało się całej grupie rektorów wziąć udział w uroczystym pogrzebie Jana Pawła II. Swój udział w tej historii ma znany aktor Jerzy Stuhr, który wtedy pełnił funkcję rektora i dzięki doskonałej znajomości języka włoskiego był tłumaczem całej grupy.

            W krótkiej rozmowie po spotkaniu Profesor Ziejka obiecał p. dyr. Alicji Borkowskiej, że przy okazji kolejnej wizyty w Hrubieszowie na pewno spotka się z uczniami naszej szkoły.

            Cały wykład wraz z krótką wypowiedzią specjalnie dla radia został zarejestrowany przez RTM Staszic i znajdzie się w archiwum radiowym w naszej szkole, a wybrane fragmenty zostaną włączone do audycji, którą nadajemy za pośrednictwem HTK oraz w internecie.

            Na stronie www.lubiehrubie.pl można obejrzeć zdjęcia.Powrót