Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

Wycieczka do Sejmu RP w Warszawie

Dnia 7 kwietnia 2011 roku wolontariuszki i wolontariusze naszego liceum, w składzie : Dominika Dragun, Aleksandra Jańczuk, Iga Kalbarczyk, Barbara Obszańska, Iga Stankiewicz, Kacper Jarochiewicz, Mateusz Głowacki, Tomasz Głowacki i Mateusz Szpyrka wraz z opiekunem - Panią Barbarą Brzezicką, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sejmu RP w Warszawie. Wyjazd był inicjatywą Stowarzyszenia Edukacyjnego "Razem" w Hrubieszowie, a jego realizacja została umożliwiona przy pomocy Stanisława Żmijana - posła na Sejm RP oraz PKP Linia Szerokotorowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Zamościu. 

Wiatr, deszcz i zachmurzenie, to hasła meteorologiczne, jakie przyświecały nam już od samego początku. Wydawać by się mogło, że pogoda całkowicie zepsuje nam nastroje i wprawi w marazm, jednak przebieg naszego wyjazdu był zupełnie inny. Pomimo krótkiego snu, a co za tym idzie - bardzo wczesnej godziny zbiórki, na twarzach wszystkich uczestników dominowały uśmiechy świadczące o ich pozytywnej energii. 

Pierwszy i zarazem główny ośrodek ku któremu obraliśmy nasz marsz stanowił Sejm RP. W Sali Posiedzeń,  czekała już Pani, która krótko i obrazowo przedstawiła nam sposób funkcjonowania Sejmu, a w dodatku zilustrowała, jak się okazało, bardzo bogatą i ciekawą historię kompleksu budynków, w jakich mieliśmy sposobność się znajdować. Następnie, idąc wzdłuż hallu głównego, udaliśmy się w kierunku Sali Kolumnowej - miejsca zasługującego na szczególną uwagę. Po pierwsze, z uwagi na wielkość - sześćset metrów kwadratowych, a po drugie - bogactwa elementów artystycznych : kolumn wspierających sufit, marmurowej posadzki zdobionej rozetami z wielobarwnych marmurów i złocistego chalcedonu, a także kryształowych kandelabrów. Świadomość przebywania w takim pomieszczeniu z łatwością wprawiła nas w szczególny stan zachwytu. 

Zwieńczenie odwiedzin stanowiło rozdanie nam certyfikatów uczestnictwa w lekcji sejmowej. 

Kolejnym punktem wyprawy, a poniekąd zaskakującym, gdyż do końca nie wiedzieliśmy, że tam właśnie się znajdziemy, było warszawskie Centrum Nauki "Kopernik", którego głównym celem jest promowanie komunikacji naukowej w sposób całkowicie przystępny dla zwiedzającego, bez względu na to, w jakiej grupie wiekowej się znajduje. Nawet najtrudniejsze prawa fizyki, czy chemii po wizycie w Centrum nie wydawały się już takie straszne - przekonaliśmy się w ten sposób, że popularyzacja nauki przez zabawę jest o wiele lepiej przyswajalną wersją dla młodego umysłu. Choć prawdopodobnie stanowiliśmy zdecydowanie tę starszą wiekowo część odwiedzających, to wiele rzeczy nas zaskoczyło i wciąż zachwycało.

Tą wizytą zakończyliśmy naszą wyprawę. Choć przejawialiśmy widoczne znaki zmęczenia, to mimo wszystko jednogłośnie zatwierdziliśmy udany przebieg wycieczki, mając w głosie odrobinę żalu, że dzień nie trwa dłużej i ubolewając nad niemożnością dalszego zwiedzania. 
Powrót