Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

Goście ze Szwecji w naszej Alma Mater!!!

Dnia 2.11.2010r. w naszej szkole przebywali niecodzienni goście. Trzy młode dziewczyny, które chciały poznać naszą Alma Mater, przyjechały ze Szwecji. (W tym czasie w szwedzcy uczniowie mieli tydzień wolnego od zajęć lekcyjnych.)

Jedna z nich –Paula, biegle posługuje się zarówno językiem polskim jak i angielskim. Nasze nowe koleżanki postanowiły zrealizować projekt, celem którego jest porównanie młodzieży polskiej i szwedzkiej (Ach, ta niezaspokojona młodzieńcza ciekawość J. Dzień wcześniej dziewczyny odwiedziły Szkołę Podstawową nr 1, dzięki czemu poznały wszystkie poziomy polskiej edukacji - od podstawówki po liceum.

Zwiedzając naszą szkołę, poznawały zwyczaje i obowiązki. Wzięły też udział w klasycznym dniu zajęć polskiego nastolatka. Dziewczyny oglądały naszą bibliotekę, pracownie przedmiotowe, salę gimnastyczną, aulę i sekretariat. Nie obyło się również bez wizyty „na (gościnnym) dywaniku” u Pani Dyrektor J. Kontynuując zwiedzanie, z uśmiechem i lekkim niedowierzaniem przechadzały się z kamerą naszymi zatłoczonymi korytarzami. Oglądając liczne tabla, podziwiały nas za przywiązanie do tradycji i historii. Niecodziennym był dla nich również widok krzyży wiszących w każdej sali lekcyjnej. Zastanawiały się tylko, gdzie są nasze szafki, w których trzymamy podręczniki :]

W przerwie, pod opieką „staszicowskich przewodników”, odwiedziły Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja oraz Hrubieszowski Dom Kultury. Na koniec odbyło się spotkanie z uczniami klasy IA, które było okazją do rozmowy. Paula pytała o nasze zainteresowania, formy spędzania wolnego czasu, opinię na temat naszej szkoły i kraju. W tym miejscu pozwolę sobie wtrącić wniosek, który nasunął mi się podczas tego spotkania, a jego zobrazowaniem może być stare przysłowie: „swego nie znacie, cudze chwalicie”. Pocieszam się, że to chwilowe i naturalne nastawienie młodych ludzi, wynikające z długotrwałego przebywania w niewielkim mieście. Cały świat jeszcze przed nami…

            Takie spotkania poszerzają horyzonty. Motywują do tego, żeby wyjść przygodzie i edukacji naprzeciw. Cieszy nas nawiązywanie tego typu znajomości, które chociaż na chwilę odciągają nas od codziennej rutyny.

Anna Watras

Przewodnicząca SU

Powrót