Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

Spotkanie z profesorem Mieczysławem Sawczukiem

Dnia 19 grudnia bieżącego roku w Zespole Szkół nr 2 odbyło się kolejne z cyklu spotkań ze znanymi absolwentami. W uroczystości wzięły udział wszystkie klasy humanistyczne oraz spośród drugich językowa i biologiczno – chemiczna.

Tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć wybitnego prawnika – cywilistę profesora Mieczysława Sawczuka, bardzo silnie związanego z ziemią hrubieszowską. Urodzony 2 grudnia 1930 roku we Włodzimierzu Wołyńskim, w latach 1937 – 1939 uczęszczał do szkoły powszechnej przy 23. Pułku Piechoty. W Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie kształcił się w latach 1945 – 1950. W 1953 roku ukończył studia prawnicze na wydziale prawa UMCS w Lublinie, zaś w roku 1954 studia magisterskie o specjalności prawo cywilne na Wydziale Prawa UJ. Doktorat uzyskał w 1960 roku na UMCS-ie, habilitację w 1964 roku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1972 roku, a zwyczajnego w 1979 roku również na UMCS.

Profesor Mieczysław Sawczuk jest wybitnym znawcą prawa, zwłaszcza cywilnego sądowego, jako pierwszy zdobywał stopnie naukowe w swojej specjalności. Jest redaktorem zarówno Wielkiej Encyklopedii Prawa jak i innych pozycji, w tym wydanego w języku rosyjskim podręcznika procedury cywilnej. Ponadto profesor spełniał się w pracy zawodowej na UMCS.

Nasz gość ciekawie opowiadał o historii swojego życia. Mówił o tym, jak to się stało, że został prawnikiem, mimo tego, że był bardzo dobry z matematyki. Profesor, jako znakomity znawca prawa, odpowiadał bardzo szczegółowo na pytania uczniów, dotyczące zarówno życia Pana profesora, jak i dziedziny prawa. Profesor Sawczuk opowiadał też i o innych sławnych absolwentach naszej szkoły, wśród których są między innymi znakomici lekarze.

Powrót