Aktualności

 
     
Jubileusz 90-lecia szkoły
 
Dane szkoły
 
Plan lekcji
 
Oferta edukacyjna
 
Rekrutacja
 
Kadra pedagogiczna

Dyrekcja

Nauczyciele

Patron
 
Historia szkoły
 
Dokumenty

Wykaz podręczników

Statut i WSO

Kroniki

Matura
 
Egzamin gimnazjalny
 
Osiągnięcia

Olimpiady

Konkursy

Zawody sportowe

Galeria

Uroczystości szkolne

Wycieczki

Studniówki

Bale gimnazjalne

Matury

Egzaminy gimnazjalne

Galeria prac uczniowskich

Biblioteka
 
UKS "OGÓLNIAK"
 
Samorząd szkolny
 
RTM - Staszic
 
Projekt "Talk to me!"
 
Stypendia szkolne
 
Ubezpieczenia
 
Pedagog szkolny
 
Pomoc socjalna dla uczniów
 
Zamówienia publiczne
 
Sponsorzy
 
Strony uczniów
 
Linki
 
  Dzisiaj jest piątek, 15 listopada 2019 r.
 

 

Sesja naukowa na temat „Labirynty Wyspiańskiego” 19.09.2007

19 września 2007r. w LO im. S. Staszica uczniów klas humanistycznych nauczycielki Barbara Wierzchowska (polonistka) i Anna Jańczuk (plastyk) zabrały na niezwykle interesującą podróż na temat „Labirynty Wyspiańskiego”. Sesja naukowa zorganizowana dla uczczenia setnej rocznicy śmierci tego wyjątkowego twórcy składała się z dwóch części:

- literackiej, w której pani profesor B. Wierzchowska bardzo przystępnie przedstawiła życiowe tragedie twórcy, „przekleństwo” najbardziej popularnej sztuki pt. „Wesele” i koncepcję teatru. Trudne wiadomości wcale nie okazały się takie nieprzystępne. Urozmaicały je recytacje fragmentów wierszy poety wykonane przez naszych zdolnych recytatorów. Ich stroje z dominującymi motywami kwiatów wprowadzały w klimat ulubionych w malarstwie tematów.

- część- Plastyczna została zaprezentowana w postaci multimedialnej. Na ekranie można było zobaczyć- dzieła malarskie, przykłady sztuki użytkowej projektu artysty, witraże i polichromie. Pani profesor A. Jańczuk uczyła jak należy „czytać- ” obrazy, wskazywała charakterystyczną ich kolorystykę.

Obydwie nauczycielki zachęcały do wycieczek szlakiem Wyspiańskiego po Krakowie i kolejny raz pogłębiały wiedze o kulturze. Pamiętam niezwykle ciekawą „Podróż do Soplicowa” z ubiegłego roku na motywach „Pana Tadeusza” przygotowaną przez te nauczycielki.

Co zapamiętałam?

- że „chabździe” to kwiaty przynoszone z pól do pracowni artysty wraz z korzeniami, które obserwował jak kwitną, więdną i umierają,

- że teatr Wyspiańskiego można umownie interpretować- jako teatr śmierci, miejsce sądu nad narodem, wehikuł duchowy i labirynt,

- że niewyobrażalnie piękne są polichromie w Kościele Franciszkanów wykonane z przyjacielem Mehofferem,

- że przecudnej urody jest metaloplastyczna balustrada zaprojektowana dla Towarzystwa Lekarskiego,

- że brzydkie są meble wykonane jako prezent ślubny dla Tadeusza Boya- Żeleńskiego,

- że przepiękne są portrety dziecięce.

W dniach 14-17 listopada 2007 odbędzie się cykl uroczystości związanych z obchodami rocznicowymi w Krakowie. Zachęcona przez nauczycielki pojadę, bo też pokochałam pana Wyspiańskiego.


Powrót