We wtorek 17 września 2019 r. uczniowie klasy 1c3 pod opieką p. Moniki Młynarczuk, p. Anny Pękowskiej i p. Doroty Sędłak udali się do Lublina na Festiwal Nauki. Wśród ogromnej oferty wykładów i innych form prezentacji wiedzy wybór padł na zagadnienia związane z przedmiotem kierunkowym w tej klasie – geografią.
„Śnieg czy chmura? Teledetekcja satelitarna w praktyce” to temat warsztatów zorganizowanych przez pracowników Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Ich zadaniem było zapoznanie uczestników z podstawami teledetekcji oraz jej praktycznym zastosowaniem dla różnych celów, np.: geologicznych, rolnych, leśnych, wojskowych czy meteorologicznych. Uczniowie w ramach projektu mieli możliwość zdalnego badania powierzchni Ziemi na podstawie zdjęć lotniczych i satelitarnych, tworzenia kompozycji barwnych oraz ich praktycznego zastosowania m.in. przy określaniu zasięgu pokrywy śnieżnej.
Celem naszej wycieczki był również udział w warsztatach na temat „Odporność psychiczna, czyli jak to zrobić, aby być silniejszym psychicznie” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji. Poruszono na nich problem bliski uczniom rozpoczynającym naukę na kolejnym etapie edukacji, na przykład z powodu wzrastających wymagań stawianych w szkole. Co zrobić w sytuacjach trudnych? W jaki sposób radzić sobie ze stresem, który przecież jest nieuniknionym elementem naszego życia? Warsztaty dotyczyły nauki relaksacji w momentach trudnych. Uczestnicy poznali techniki kształtowania własnej wartości i samooceny, najprostszą drogę do bycia silniejszym psychicznie.
Monika Młyanrczuk
Organizator wycieczki