Drzewa to niezwykłe dzieła natury. Zazieleniają krajobraz, dają nam tlen, dostarczają budulca, pożywienia, środków leczniczych. Dla artystów są źródłem natchnienia. Od wieków w literaturze drzewo to symbol miłości, trwałości związku, a także bezpieczeństwa i dostatku. Drzewo bywa też świadkiem wydarzeń, towarzyszem człowieka.
Wciąż są naturalnymi pomnikami, sadzonymi dla upamiętnienia jakiejś ważnej chwili czy uczczenia narodzin dziecka. Są symbolem potęgi, kruchości życia, stanu duchowego, znakiem doskonałości, porządku, ciągłości bytu. “Wchodząc do lasu, wkraczamy w tajemny świat powiązany z naszą przeszłością. Pielęgnujmy ten drzewny azyl: to fundament, na którym wszyscy się opieramy” powiedział kiedyś znany naukowiec, dr Nick Atkinson. Mając na uwadze te słowa, uczniowie klasy 2b biologiczno-chemicznej nawiązali współpracę z Nadleśnictwem Mircze i wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „1000 drzew na minutę”. 20. kwietnia 2022 r. na terenie Leśnictwa Tuczępy pod opieką Nadleśniczego Krzysztofa Krupy i Leśniczego Tomasza Szumarka wszyscy uczniowie klasy przystąpili do sadzenia buków. Przed pracą każdy przeszedł szkolenie, dzięki któremu posadziliśmy drzewka prawidłowo, tak, by każde z nich miało szansę ukorzenić się i zadomowić w nowym miejscu.
Buk uważany jest za jedno z najpiękniejszych, polskich drzew. Bardzo łatwo go rozpoznać po charakterystycznej, srebrzystoszarej, zazwyczaj gładkiej korze. Potrafi wyprodukować aż 7000 litrów tlenu na dobę, co wystarcza dla 50 osób!
Buk żyje do ok. 300 lat i osiąga wysokość do ok. 40 m. Początkowo rośnie bardzo leniwie, potem się rozpędza i nabiera tempa, by w wieku 30-50 lat znów przystopować, a mniej więcej od połowy życia jego przyrost niemal ustaje.
Jest niezwykle wydajnym producentem ściółki, a jego liście zawierają duże ilości związków wapnia, przez co powstająca z nich próchnica wzbogaca glebę w substancje pokarmowe
i przeciwdziała wyjaławianiu.
Bukiew, czyli orzeszki bukowe, uwielbiane są przez dziki, sójki i wiewiórki.
Dziki przemierzają kilometry, by porządnie się nimi najeść. Okazja, by uczynić sobie taką ucztę, nie zdarza się często, buki bowiem owocują raz na kilka lat. Żeby uniknąć całkowitego zjedzenia nasion przez zwierzęta, buki zawsze owocują bardzo obficie i zawsze wszystkie razem. Owocowanie buki rozpoczynają między 60 a 80 rokiem życia. Okrywy orzechów pękają wczesną jesienią, ale kiełkują tylko wtedy, gdy są przykryte ściółką leśną. Opadły na wilgotną ziemię orzeszek zaczyna pęcznieć i wyrasta z niego korzeń, który później wnika w glebę.
Każde drzewo ma swoją unikatową wartość i właściwości. Choć zdolność do kompensowania emisji CO2 różni się w zależności od gatunku, każde niesie cenny wkład w produkcję tlenu, ochronę bioróżnorodności oraz przeciwdziałanie zmianie klimatu. W tym roku sadziliśmy buki, każdy z nas przekonał się, że nie jest to łatwa i lekka praca, ale gdy w trakcie zasłużonego odpoczynku spojrzeliśmy na obszar nasadzenia, każdy z nas już wiedział,
że za rok spotkamy się na takiej akcji znowu. Kto wie, może posadzimy dęby?
Może brzozy? A czy to ma znaczenie?
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji. Przekonajcie się sami, z jaką radością wykonaliśmy naszą pracę.
Szczególne podziękowania składamy na ręce wszystkich pracowników Nadleśnictwa Mircze
i Leśnictwa Tuczępy. Dzięki Waszej życzliwości, cierpliwości i rzetelnej wiedzy od dziś mamy 23 prawdziwych rzeczników lasu.