20 czerwca 2020 roku została opublikowana lista finalistów Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego - edycja 2020, organizowanego pod patronatem Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki FR oraz Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia.
Izabela Mrozowska uczennica klasy IE i Julia Korneluk uczennica klasy IB uzyskały tytuł finalisty. Wyjazd do Moskwy, gdzie odbędzie się drugi etap – rywalizacja w poszczególnych kategoriach o tytuł laureata, nastąpi po otwarciu wszystkich granic oraz ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej na świecie. Koszty związane z transportem oraz pobytem uczestników pokrywają organizatorzy czyli Federacja Rosyjska. Podziękowania za udział w festiwalu otrzymali także: Gabriela Jarosz (kl. II E), Marta Kuraszko (kl. II E), Paweł Jerzyna (kl. I A3).
Coroczny Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego to ogromne przedsięwzięcie, celem którego jest międzynarodowy dialog kształtujący kulturową akceptację i jedność wśród wielobarwnej różnorodności narodów na całym świecie. Język rosyjski jako obcy jest tym kluczem, który łączy, otwiera oraz sprzyja tolerancji i współpracy. Co roku do konkursu przystępuje młodzież od 12 do 18 lat w sześciu różnych kategoriach: 1. Znawcy języka rosyjskiego, historii i kultury Rosji, 2. Twórczość teatralna i literatura piękna, 3.Współczesna sztuka użytkowa i sztuka wizualna, 4. Kino młodzieżowe i telewizja, 5.Taniec, 6. Twórczość wokalna lub chóralna.
Julia stratowała w kategorii pierwszej. Jej praca pod tytułem „Герой моего города” uzyskała niezbędną ilość punktów i została doceniona przez dr Tatianę Szorinę. Odwołanie się do historii naszego miasteczka nad Huczwą i pamięć o osobie Stepana Gajdarenki, który urodziły się tu, w malowniczym Hrubieszowie, a następnie został bohaterem II wojny światowej, dało uczennicy przepustkę do odbycia w najbliższym czasie podroży życia.
Iza natomiast wysłała na konkurs starannie przygotowane wideo, zatytułowane „Чехов всегда с нами”. Była to w ocenie dr Olgi Kliszyny świetna interpretacja i doskonała recytacja dzieła Antoniego Czechowa.
Przed uczennicami są jeszcze rzetelna praca i przygotowania do ostatniej prostej pod opieką p. Neonili Pawluk,chociaż, jak twierdzą zwyciężczynie - to nic trudnego! Lubią one język rosyjski, a nauka tego języka sprawia im ogromną przyjemność
Gratulujemy spektakularnego sukcesu naszym uczennicom!
Życzymy powodzenia w Moskwie!
Opracowała: Neonila Pawluk