Rejestracja

Zarejestruj się

dalej...

image caption module joomla

Harmonogram

Harmonogram 100-lecia szkoły

więcej...

slide image caption joomla

Wspomnienia

Prześlij swoje wspomnienia

więcej...

image content caption module

www.staszic.pl

Strona internetowa Zespołu Szkół nr 2

przejdź...

image content caption module

Aktualności

Jubileusz 100-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica

Szanowni Państwo,

Absolwenci, Nauczyciele, Emerytowani Pracownicy
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Staszica
oraz Sympatycy, Przyjaciele naszej Szkoły  

Z dumą informujemy Państwa o zbliżającym się Jubileuszu 100-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica, które należy do Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce. Rozpoczęliśmy przygotowania do tej uroczystości. 10 czerwca  2017 r. (w sobotę) zainaugurujemy rok jubileuszowy piknikiem na boisku szkolnym, na który serdecznie zapraszamy.

Sto lat temu – 6 czerwca 1917 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu magistratu miasta Hrubieszowa podjęto uchwałę w sprawie utworzenia Gimnazjum Męskiego. Jak pisze p. Jadwiga Misztal w swojej pracy monograficznej Dzieje Liceum Ogólnokształcącego w latach 1918 – 1944: Dzięki ofiarności mieszkańców i obywatelskiej postawie władz i przedstawicieli miejscowej inteligencji w 1918 roku powstały w Hrubieszowie dwie szkoły średnie: Gimnazjum Męskie i Gimnazjum Żeńskie, których patronem został wielki polski myśliciel i działacz oświatowy ks. Stanisław Staszic.” Organizacją szkół zajął się ks. Kanonik Melchior Juściński. W murach klasztoru oo. dominikanów przy ul. Pańskiej (dziś 3 Maja) powstało Gimnazjum Męskie, które w 1919 r. na mocy Dekretu Ministra Wyznań Religijnych i  Oświecenia Publicznego Jana Łukasiewicza zostało upaństwowione. Dyrektorem prywatnego Gimnazjum Żeńskiego została Maria Przybyłowska.

100-lecie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica jest doniosłym wydarzeniem dla społeczności Hrubieszowa, bowiem od czasu powstania aż do dziś placówka ta jest ważnym ośrodkiem kształcenia i wychowania. Staszic to Szkoła, która ma korzenie i skrzydła. Oparta na historii i tradycji oraz na niezmiennych wartościach, „wypuściła w świat” wiele pokoleń młodych ludzi. Już dziś zapraszamy do powrotu do szkolnych murów w dniach 9 – 10 czerwca 2018 roku, aby w gronie Kolegów, Koleżanek oraz Nauczycieli i  zaproszonych Gości wspominać najpiękniejsze lata.

 Jubileusz skłania do zadumy nad mijającym czasem, jest też okazją do  podsumowania wiekowej historii Liceum. Gorąco prosimy Państwa o nadsyłanie wspomnień z czasów szkolnych na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (lub korespondencyjny adres Szkoły). Bardzo nam zależy, aby były podpisane imieniem, nazwiskiem (również panieńskim), z zaznaczeniem roku zdania matury. Nadesłanie wspomnień będzie równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację w wersji książkowej i  elektronicznej. Zespół redakcyjny nie będzie wnosił żadnych poprawek do nadesłanych materiałów bez wiedzy i zgody autorów tekstów.

Prosimy także o nadsyłanie materiałów archiwalnych w postaci zdjęć, a także dzienniczków, zeszytów, legitymacji, itp. Wszelkie pamiątki prosimy przesłać lub przekazać do sekretariatu Szkoły w kopercie z dopiskiem „100–lecie”, podpisane imieniem, nazwiskiem, adresem zwrotnym oraz numerem telefonu. Zostaną one zeskanowane i zwrócone Państwu.

Informacje dotyczące obchodów 100–lecia będziemy umieszczać na bieżąco na stronie internetowej www.staszic.pl w zakładce Jubileusz 100-lecia.

Na organizatorach, ale również na społeczności lokalnej spoczywa zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność nadania tej ważnej uroczystości właściwej rangi. W związku z powyższym, zwracamy się uprzejmie z prośbą o pomoc w organizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia i rozważenie możliwości wsparcia finansowego jubileuszu.

Licząc na Państwa przychylną reakcję, podajemy nr konta, na które można dokonywać wpłaty:

50 1470 0002 2007 5927 0000 0001.

Będziemy wdzięczni za każdą okazaną pomoc.

Z wyrazami szacunku

Alicja Borkowska
Dyrektor Zespołu Szkół nr 2

Komitet Organizacyjny